Dorota Łosiewicz, była pracownica TVP, a obecnie współpracownik TV Republika, została prawomocnie skazana za zniesławienie na szkodę Arkadiusza Szczurka. Inżynier Szczurek to legenda opozycji, aktywista społeczny, współtwórca ruchu Obywatele RP, a przede wszystkim lider Lotnej Brygady Opozycji.
Sprawa dotyczyła wypowiedzi Doroty Łosiewicz z 2020 roku w programie „W tyle wizji” emitowanym na antenie TVP Info, w której pomówiła Arkadiusza Szczurka o udział w manifestacjach opozycji politycznej w charakterze najemnika działającego za wynagrodzenie.
W imieniu inżyniera Szczurka, nasza kancelaria, pod kierownictwem adwokata Michała Jakubowskiego, wniosła prywatny akt oskarżenia, zarzucając popełnienie przestępstwa zniesławienia za pomocą środków masowego komunikowania (art. 212 § 2 Kodeksu karnego).
Batalia sądowa trwała ponad cztery lata. Choć początkowo sprawa została umorzona decyzją SSR Macieja Mittery, wskutek zażalenia złożonego przez nasz zespół, decyzja ta została uchylona, a sprawa rozpoznana na nowo.
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w wyroku z dnia 29 kwietnia 2024 roku uznał Dorotę Łosiewicz za winną zarzucanego jej przestępstwa. Zdaniem sądu, wypowiedź oskarżonej naraziła oskarżyciela na poniżenie w oczach opinii publicznej. Sąd wykluczył, by wypowiedź miała charakter żartobliwy lub satyryczny, który mógłby podlegać ochronie wolności słowa. Zamiast tego, uznał ją za celową próbę ośmieszenia opozycji i jej aktywistów.
W uzasadnieniu sąd wskazał, że brak jakichkolwiek dowodów na poparcie tezy o wynagradzaniu członków Lotnej Brygady Opozycji. Z zeznań świadków wynika, że jest to grupa aktywistów organizujących happeningi w sprzeciwie wobec działań władzy, a oskarżona świadomie kreowała negatywny i fałszywy obraz oskarżyciela.
Sąd Okręgowy w Warszawie, jako instancja odwoławcza, wyrokiem z dnia 4 października 2024 roku utrzymał w mocy rozstrzygnięcie sądu pierwszej instancji. W uzasadnieniu podkreślono, że ochrona dziennikarzy nie obejmuje rozpowszechniania niezweryfikowanych informacji, które mogą narazić na szwank dobre imię innych osób.
Dorota Łosiewicz została skazana na karę grzywny oraz nawiązkę na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża. Dodatkowo, wyrok ma być opublikowany przez okres jednego roku w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia.
Pracowaliśmy nad tą sprawą pro bono.
Wyrok Sądu Okręgowego jest prawomocny.