KANCELARIA ADWOKACKA
MAREK MAŁECKI
Sygnet Marek Małecki

Adwokaci Rywina: jak będą bronić swego klienta? Jaką przyjmą linię obrony? Czym nas jeszcze zaskoczą?


Młode Lwy

Są kolegami z jednego roku aplikacji adwokackiej. Już na pierwszym roku zdecydowali, że w przyszłości założą wspólną kancelarię. Prowadzą ją od dwóch lat. Zrobiło się o nich głośno, gdy zostali obrońcami Lwa Rywina, a potem zobaczyliśmy ich w roli jego pełnomocników podczas przesłuchania przed Komisją Śledczą. Dla obserwatorów zaskoczeniem był ich wiek – mało kto się spodziewał, że Rywin odda swoją obronę w ręce trzydziestolatków. Następnie widzieliśmy ich w starciu z przewodniczącym komisji, Tomaszem Nałęczem.
– Czy byliśmy agresywni? – zastanawia się Marek Małecki. – Nie atakowaliśmy komisji, mamy świadomość powagi Sejmu. Chodziło nam tylko o to, by były respektowane prawa naszego klienta.
– Chcieliśmy dobrze odegrać swoją rolę. Mamy wielki szacunek dla komisji, a całą sprawę traktujemy bardzo poważnie – dodaje Piotr Rychłowski.
To oni obaj opracowali linię obrony Lwa Rywina, polegającą na milczeniu. I obaj zastrzegają: – Chyba każdy adwokat na naszym miejscu przyjąłby podobny tok rozumowania.
Pewnie mają rację, bo spotkanie przed przesłuchaniem w sejmowej komisji, podczas którego ustalili ze swoim klientem taktykę, trwało niecałą godzinę. Także teraz nie spędzają z nim długich godzin, ograniczając się do niezbędnych rozmów.
Kim są adwokaci Lwa Rywina? Dlaczego wybrał akurat ich? Jak zamierzają bronić swego klienta?

Piękni trzydziestoletni

Nie wzięli się znikąd. Zaczęli pracować jeszcze na studiach. Marek Małecki przez osiem lat pracował dla amerykańskiej kancelarii prawniczej Altheimer&Gray. I w Polsce, i w USA. Kancelaria prowadziła sprawy wielkich prywatyzacji, a także reprezentowała interesy swoich klientów w procesach cywilnych. To były sprawy typu biznesowego, dotyczyły własności akcji, zabezpieczeń etc. Jeśli chodzi o kwestie karne, nazwisko Małeckiego pojawiło się w sprawie zabójstwa studenta na ul. Lwowskiej w Warszawie. W toczącym się wtedy procesie czasami zastępował swego patrona, mec. Eugeniusza Baworowskiego.  Piotr Rychłowski terminował z kolei u Andrzeja Tomaszewskiego, dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Występował w jego zastępstwie w procesach, również karnych. Wyzwaniem podczas aplikacji było zastępowanie patrona w procesie Art-B. – To dało mi duże doświadczenie, ułatwiło rozpoznanie moich umiejętności – mówi. Gdy założyli własną kancelarię, mieli już wystarczające rekomendacje, by obronić się na rynku.
Teraz ich kancelaria specjalizuje się w sprawach gospodarczych, w obsłudze dużych firm. Mają około 60 stałych klientów. Spinają kontrakty, prowadzą sprawy cywilne, ale także karne gospodarcze. – Sprawy karne gospodarcze są naszą pasją – mówią.
Jak trafił do nich Lew Rywin? Jedną z firm, z którą współpracuje ich kancelaria, jest Heritage Films. Naturalne więc było, że Rywin, mając kłopoty, zwrócił się o pomoc do nich. Sprawy podjęli się niemal natychmiast i nie żałują tej decyzji.
Czy spodziewają się, że może być ważną pozycją w ich karierze? – Z naszego punktu widzenia, jest to jeszcze jedna sprawa. Marzymy tylko, żeby można było spokojnie ją prowadzić – mówi Marek Małecki.
– Jesteśmy skromnymi, młodymi ludźmi – dodaje Piotr Rychłowski. – A co do sugestii, że obrona Lwa Rywina może nas wypromować, to powiem, że to, czy ktoś jest dobrym, czy złym adwokatem, można oceniać po15-20 latach praktyki.
Obaj zapewniają też, że nie mieli zamiaru kpić ani z prokuratury, ani z sejmowej Komisji Śledczej, gdy przynieśli do prokuratury m.in. aparat telefoniczny z biura Lwa Rywina. – To była odpowiedź na literalny wniosek posła Ziobry, który zażądał zabezpieczenia telefonów komórkowych i stacjonarnych – mówią. – Skąd ten wniosek się wziął? Podobno były sugestie, że w tym telefonie jest jakaś aparatura do nagrywania rozmów, i trzeba to sprawdzić. Przesadziliśmy? Z domu naszego klienta policja podczas przeszukania zabrała stary faks.

Milczenie jest złotem

To, że Lew Rywin nie chce odpowiadać na pytania prokuratury, a także Komisji Śledczej, to linia obrony, którą wspólnie opracowali. Wręcz oczywista. Już na początku stycznia, gdy sprawa Rywina nabierała rozpędu, niemal wszyscy adwokaci, pytani o spodziewaną linię jego obrony, odpowiadali, że najpewniej będzie milczał. Dlaczego? Wyjaśniał to niedawno prokurator Kazimierz Olejnik: – Pan Lew Rywin znajduje się w komfortowej sytuacji, bowiem nie mówiąc nic, ma jak na dłoni podane wszystkie dowody. Może tylko się do nich odnosić, komentować, a nawet dopasowywać swoją wersję zdarzeń do tego, co już ustalono w śledztwie. Adwokaci Rywina próbują odwrócić tę opinię. – Nasze najistotniejsze dowody nie są jeszcze zweryfikowane – mówi Marek Małecki. – Nie chcę mówić, o jakie chodzi, ale mogą być one różne: zeznania świadków, opinie biegłych, dokumenty, także billingi. Dzisiaj mamy taką sytuację, że jak złożymy wnioski w prokuraturze, za chwilę będą one znane Komisji Śledczej, a potem wszyscy usłyszą o nich w telewizji. Da to drugiej stronie możliwość przygotowania się. Nie wykluczamy, że wówczas przeciwnicy naszego klienta mogliby modyfikować swoje zeznania. Nie ukrywany też, że dla nas najważniejsza jest prokuratura apelacyjna i to, co tam się będzie działo. Wybrali więc czekanie, także na błędy oskarżycieli. Przyznają, że skrzętnie odnotowują każdą wypowiedź, każdą okoliczność, która może pomóc ich klientowi. Czy to oznacza, że Rywin aż do spodziewanego procesu nie przemówi?
Jego adwokaci nie wykluczają żadnego wariantu. – Jesteśmy procesowo na bardzo wstępnym etapie, tymczasem wszyscy zachowują się tak, jakby już jutro miał zapaść wyrok – mówią. – Sytuacja jest dynamiczna, śledztwo się toczy, wciąż pojawiają się nowe elementy i linia obrony może być modyfikowana.
Jak bardzo?
Na razie śledztwo dopiero się rozkręca, nie przysłuchano jeszcze wielu istotnych świadków, to wszystko będzie trwało. Wiadomo też, że obrońcy będą chcieli przekonać i opinię publiczną, i sąd, że to nie Rywin przyszedł do Michnika, ale Agora jako pierwsza przyszła do Rywina. – Nie mamy jeszcze wszystkich billingów wchodzących naszego klienta, one powinny pokazać, kto do kogo pierwszy zadzwonił – mówią. Ale nie tłumaczą, dlaczego miałoby to być tak ważne w świetle propozycji, którą złożył Michnikowi. Liczą też na inne dowody, a także dalsze zeznania świadków. Wówczas, być może, głos zabierze także Rywin. Tylko czy wówczas jego słowa będą brzmiały choć trochę wiarygodnie? Tym bardziej że w Sejmie odmawiał odpowiedzi nawet na najprostsze pytania. – To osoba przesłuchiwana decyduje, co może jej zaszkodzić – podkreślają obrońcy. – Proszę też pamiętać o wywieranej presji. To powoduje, że człowiek czuje się zagrożony, boi się, że każde słowo może być tym jednym wypowiedzianym za dużo. W tej sprawie nic nie jest tak ważne jak słowa…

źródło: http://www.tygodnikprzeglad.pl/mlode-lwy/

Sygnet Marek Małecki

Publikacje

Sygnet Marek Małecki

Najsurowszy wyrok za podsłuchy polityków


Każda inna kara prowadziłaby do poczucia bezkarności - uzasadnił sąd w Warszawie wyrok 2,5 roku bezwzględnego więzienia dla Marka Falenty za nielegalne podsłuchiwanie i rozpowszechnianie rozmów polityków, biznesmenów i urzędników państwowych

Sygnet Marek Małecki

Źródła konstytucji III RP. Krótka historia godności w nowoczesnej Polsce


Prawica odrzuca kompromis konstytucyjny. Czy nie chce przypadkiem rządzić ustawami bez jakichkolwiek ograniczeń? - niepokoił się w 1997 roku Wiktor Osiatyński. Brzmi znajomo? 
Pamięci Marka Nowickiego "Fizyka"

Sygnet Marek Małecki

Hamulec na pokusy władzy


Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki i Paweł Szałamacha nie będą się śpieszyli z rozwiązaniem sporu o Trybunał Konstytucyjny, bo muszą finansować realizację populistycznych obietnic wyborczych PiS – piszą Agata Czarnacka i Marek Małecki

Sygnet Marek Małecki

Szykuje się zamach na konstytucję


Obywatele Polski są spychani do ściany, przy której zostanie im narzucona nowa umowa społeczna. Nie będzie chronić naszych podstawowych praw i wolności. Nie będzie nas też chroniła przed władzą, państwem, systemem.   

Sygnet Marek Małecki

Problem z zagranicznym dozorem


Czy dozór elektroniczny stosowany za granicą powinien zostać zaliczony na poczet orzeczonej grzywny? – analizują Marek Malecki i Maria Mystkowska.

Sygnet Marek Małecki

Adwokaci Rywina: jak będą bronić swego klienta? Jaką przyjmą linię obrony? Czym nas jeszcze zaskoczą?


Są kolegami z jednego roku aplikacji adwokackiej. Już na pierwszym roku zdecydowali, że w przyszłości założą wspólną kancelarię. Prowadzą ją od dwóch lat. Zrobiło się o nich głośno, gdy zostali obrońcami Lwa Rywina.

Sygnet Marek Małecki

Mec. Marek Małecki: sąd wydał sprawiedliwy wyrok ws. mafii pruszkowskie


Mecenas Marek Małecki uważa, że sąd wydał sprawiedliwy wyrok w sprawie mafii pruszkowskiej. W jego opinii to prokuratura poniosła ogromną klęskę, bo zeznania świadków koronnych nie były weryfikowane przez inne dowody.

Sygnet Marek Małecki

Szefowie ITI skarżą Macierewicza


A akta IPN - wiadomo, że nie są prawdą objawioną, można nimi manipulować - mówił mec. Małecki.

Sygnet Marek Małecki

Proces autorów stanu wojennego - pierwsza odsłona


W wytycznych dla SO, SA podkreślał, że oceniając zasadność tych zarzutów, należy pamiętać jakie cechy powinna mieć grupa osób, by można było ją uznać za "związek zbrojny" w rozumieniu prawa karnego.

Sygnet Marek Małecki

Mec. Małecki: IPN wciąż nie nadesłał akt abp. Wielgusa


Mimo upływu trzech miesięcy, Instytut Pamięci Narodowej wciąż nie nadesłał sądowi akt abp. Stanisława Wielgusa, niezbędnych do jego procesu autolustracyjnego - poinformował jego adwokat Marek Małecki.

Sygnet Marek Małecki

Prokuratura chce dla Tomasza Lipca 4 lat więzienia


W mowie końcowej prokuratura uznała za wiarygodne zeznania Tadeusza M. - głównego świadka oskarżenia Lipca. Obrona replikowała, że M. - który sam miał zarzuty korupcyjne - okazał się niewiarygodny. Mec. Marek Małecki podkreślał, że Tadeusz M.  

Sygnet Marek Małecki

Rozprawa w sprawie seksafery


Obrońca b. prezydenta mec. Marek Małecki powiedział, że w czwartek jego klient odpowiadał na pytania sądu. To dla nas bardzo ważny moment, bo po pytaniach sądu będziemy próbowali wybadać, w jakim kierunku potoczy się ta sprawa

Sygnet Marek Małecki

Seksafera w Olsztynie


Obrońca b. prezydenta mec. Marek Małecki powiedział, że w czwartek jego klient będzie odpowiadał na pytania sądu.

Sygnet Marek Małecki

Przedłużono śledztwo przeciw Małkowskiemu


O szczegółach prokuratura nie chce jednak mówić. Dwa tygodnie temu obrońca byłego prezydenta Olsztyna, mecenas Marek Małecki, powiedział

Sygnet Marek Małecki

Oskarżenie w sprawie Małkowskiego


Obrońca Małkowskiego mec. Marek Małecki powiedział PAP, że nie widział jeszcze aktu oskarżenia. Ale jestem zaskoczony, że prokuratura go sformułowała, bo opinie biegłych psychiatrów - dotyczące pana Małkowskiego i potencjalnych pokrzywdzonych

Sygnet Marek Małecki

Dobry moment dla prokuratorskiego przeglądu wątpliwych oskarżeń


Uniewinnienie w sprawie zabójstwa Marka Papały to dobry moment, aby prokuratura dokonała przeglądu spraw, w których nie ma sensu kierować, a potem na siłę podtrzymywać akty oskarżenia - ocenia znany adwokat Marek Małecki.  

Sygnet Marek Małecki

Prawi i sprawiedliwi


Wykształceni, błyskotliwi, solidni – za najlepszymi polskimi prawnikami serialowa Magda M. mogłaby tylko nosić teczki. To oni wyznaczają najwyższy poziom usług prawniczych w Polsce. Wyżej od nich jest tylko niebo.  

Sygnet Marek Małecki

Jak stracić milion złotych i miłość życia


Mec. Marek Małecki, obrońca Ewy Z., twierdzi, że jego klientka „bardzo przeżyła proces ze swoim mężem i bezwzględne metody prokuratorskie" i „nie może podołać publicznemu komentowaniu tej sprawy". Po co były przelewy na dziesiątki kont?  

Sygnet Marek Małecki

Kryteria zatrzymania muszą być jasne


Znam zatrzymania wykraczające nie tylko poza ramy procesu, ale i w ogóle poza standardy państwa prawa. Jaskrawym tego przykładem było zatrzymanie Andrzeja Modrzejewskiego przed siedzibą PKN Orlen – mówi adwokat Marek Małecki.

Sygnet Marek Małecki

Jakie dokumenty WSI trafiły do Pałacu


Również mec. Marek Małecki, pełnomocnik osób, które poczuły się pokrzywdzone publikacją pierwszej części raportu z likwidacji WSI, podkreśla, że komisja może przenosić swoje archiwum, gdzie chce i kiedy chce.

Sygnet Marek Małecki

Wydłużona procedura dla Henryka Stokłosy


Z powodu występowania w obronie byłego senatora Kancelaria Prezydenta zgłasza nadal zastrzeżenia wobec kandydatury Ćwiąkalskiego na ministra sprawiedliwości.

Sygnet Marek Małecki

Ustawa z dużym błędem, paliwowi oszuści bez kary


Zdaniem Zywar, jeżeli SN stwierdzi, że ustawa to bubel prawny, oskarżonych trzeba będzie uniewinnić, skazani będą zaś mieli prostą drogę do kasacji.

Sygnet Marek Małecki

Jak osądzić korupcję w futbolu


Eksperci nie mają wątpliwości, że na szybkie osądzenie korupcji w futbolu nie ma szans. Dotarcie przez organy ścigania do osoby zaangażowanej w korupcję najczęściej rozpoczyna dopiero łańcuszek zamieszanych w ten proceder.  

Sygnet Marek Małecki

Do skazania nie jest potrzebna ustawa


Dotychczasowe orzecznictwo Sądu Najwyższego czy Trybunału Konstytucyjnego jasno wskazywało na zasadę, że do skazania może dojść tylko i wyłącznie na podstawie ustawy, a nie aktów niższej rangi – mówi "Rz" mec. Marek Małecki.

Sygnet Marek Małecki

Białe kołnierzyki bez aresztów?


Zmiany popierają adwokaci. – Instytucja aresztu w Polsce jest nadużywana. Prokuratorzy często o niego występują, by wymusić zeznania określonej treści.

Sygnet Marek Małecki

Najlepsi adwokaci dla byłego ministra sportu


Marek Małecki zasłynął jako obrońca Lwa Rywina, bohatera jednej z najgłośniejszych afer ostatnich lat. Rywin usiłował wymusić na Agorze, wydawcy „Gazety Wyborczej”, łapówkę w zamian za korzystne dla koncernu zmiany w prawie.

Sygnet Marek Małecki

O kancelarii

Adwokat Marek Małecki oraz członkowie jego zespołu są specjalistami w zakresie kompleksowego doradztwa prawnego świadczonego na rzecz osób fizycznych i prawnych, z sukcesem reprezentującymi klientów w postępowaniach cywilnych, administracyjnych, podatkowych i karnych.

Doświadczenie i wysokie kwalifikacje merytoryczne prawników współpracujących z Kancelarią to efekt ich wieloletniej praktyki zdobywanej w ramach świadczenia usług na rzecz międzynarodowych korporacji (doradztwo na etapie rozpoczynania działalności gospodarczej w Polsce, w tym wybór jej właściwej formy, opracowanie wymaganej dokumentacji, reprezentowanie przed właściwymi organami, negocjowanie warunków zawieranych umów najmu, doradztwo z zakresu zasad zatrudniania pracowników).

Zespół adwokata Marka Małeckiego wyspecjalizował się w rozwiązywaniu skomplikowanych zagadnień z zakresu nabywania i wynajmowania nieruchomości, prawa energetycznego, administracyjnego, ubezpieczeniowego i farmaceutycznego.

Sygnet Marek Małecki

Usługi

 • Rozwiązywanie sporów, procesy sądowe i arbitrażowe
 • Arbitraż międzynarodowy
 • Prawo karne gospodarcze i przestępstwa białych kołnierzyków
 • Ochrona dóbr osobistych, środki masowego przekazu i telekomunikacja
 • Procesy lustracyjne
 • Prawo spółek, fuzje i przejęcia
 • Prawo podatkowe, celne i dewizowe
 • Nieruchomości, najem, inwestycje budowlane i reprywatyzacja
 • Własność intelektualna i własność przemysłowa oraz eCommerce i IT
 • Prawo konkurencji
 • Prawo pomocy publicznej i zamówienia publiczne
 • Prawo energetyczne i projekty infrastrukturalne
 • Prawo pracy
 • Prawo farmaceutyczne
 • Przygotowywanie skarg i reprezentacja klientów przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości
Sygnet Marek Małecki

Zespół

Zespół współpracowników Kancelarii tworzy grono znakomicie wykształconych i wszechstronnych adwokatów i radców prawnych wspieranych przez aplikantów oraz studentów prawa. Trzon Kancelarii tworzy grupa jej wychowanków, którzy swoje umiejętności zdobywali w najciekawszych procesach sądowych i projektach biznesowych pierwszej dekady XXI wieku w Polsce.

Sygnet Marek Małecki

Kariera

Kancelaria poszukuje do współpracy studentówKancelaria poszukuje do współpracy studentów II, III i IV roku wydziałów prawa z dobrą znajomością co najmniej jednego języka obcego.

Prosimy o przesyłanie listów motywacyjnych (zawierających oceny z wiodących przedmiotów) wraz życiorysami i ewentualnymi rekomendacjami na adres mailowy: sekretariat@adwmalecki.pl

Po dokonaniu wstępnej weryfikacji, przedstawiciel Kancelarii umówi się z wybranymi kandydatami na spotkanie i rozmowę kwalifikacyjną.  

Sygnet Marek Małecki

Pro Bono

Kancelaria od początku istnienia wspiera inicjatywy społeczno - kulturalne. Adw. Marek Małecki i zespół jego współpracowników angażują się w reprezentowanie klientów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, którzy potrzebują wsparcia prawnego. Wspieramy prawnie osoby, którym grozi eksmisja i które mają problemy ze zdobyciem lub sfinansowaniem leków nowotworowych.

Sygnet Marek Małecki

Kontakt

ul. Kopernika 5 Lok. L 6, 00-367 Warszawa
tel: +48 (22) 828 88 26
fax: +48 (22) 826 93 77
NIP 526-21-23-350
sekretariat@adwmalecki.pl

Projekt i realizacja